Original: $9.46
-65%$9.46
$3.31The Story
LILY OF THE VALLEY
Known as the “Lily of the Valley”, it produces an assortment of white bell shaped flowers, an elegant flower; they are often used as showy or cut flowers. They like full to partial shade habitat and have average watering needs. A clay or loamy soil should be used when planting; the soil’s pH properties should be between acidic and neutral. Planting should take place between the early to mid spring; you can expect bulbs to bloom in late spring to early summer.
- 5 Pack
- Most popular and best-selling varieties!
- Great for Containers & Mixed Borders
- Patio Companion
- Perennial
-
Fragrant & Deer Resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White bells; green foliage |
| Hardiness Zone | 1 - 9 |
| Plant Height | Approx. 15–30 cm (6–12 in) |
| Plant Width | Approx. 22‑30 cm (9–12 in) initially; spreads via rhizomes |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; avoid hot direct sun if possible |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring as soon as soil is workable (or early fall) |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Plant rhizome/crown just below soil surface (≈ ½‑1 in) |
| Plant Spacing | Approx. 10‑15 cm (4‑6 in) apart to allow spreading |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
LILY OF THE VALLEY
Known as the “Lily of the Valley”, it produces an assortment of white bell shaped flowers, an elegant flower; they are often used as showy or cut flowers. They like full to partial shade habitat and have average watering needs. A clay or loamy soil should be used when planting; the soil’s pH properties should be between acidic and neutral. Planting should take place between the early to mid spring; you can expect bulbs to bloom in late spring to early summer.
- 5 Pack
- Most popular and best-selling varieties!
- Great for Containers & Mixed Borders
- Patio Companion
- Perennial
-
Fragrant & Deer Resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White bells; green foliage |
| Hardiness Zone | 1 - 9 |
| Plant Height | Approx. 15–30 cm (6–12 in) |
| Plant Width | Approx. 22‑30 cm (9–12 in) initially; spreads via rhizomes |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; avoid hot direct sun if possible |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring as soon as soil is workable (or early fall) |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Plant rhizome/crown just below soil surface (≈ ½‑1 in) |
| Plant Spacing | Approx. 10‑15 cm (4‑6 in) apart to allow spreading |
























