Original: $10.91
-65%$10.91
$3.82The Story
Viticella Rubra
1-2" (3-5cm) bright burgundy red flowers are produced en mass from June to September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| Suitable As Ground Cover | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Other | Great as Cut Flowers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Viticella Rubra
1-2" (3-5cm) bright burgundy red flowers are produced en mass from June to September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| Suitable As Ground Cover | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Other | Great as Cut Flowers |
























