Original: $10.91
-65%$10.91
$3.82The Story
Vancouver Fragrant Star
A cross between capitaine Thuilleaux and Blue Ravine. The vanilla fragrance is quite unique for a large Clematis. The clear white star shaped 6-8" (16-20cm) flowers with striking red tipped stamens bloom in late spring and again in early autumn. Mature height is 6-8' (2-2.5m). Pruning group B1. Suitable for containers and cut flowers!
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 6-8" (16-20cm) |
| Flowering Period | Late Spring and Early Autumn |
| Mature Height | 6-8' (2-2.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade / Shade |
| Zone | 4 |
| Suitable for Containers | Yes |
| Fragrant | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Vancouver Fragrant Star
A cross between capitaine Thuilleaux and Blue Ravine. The vanilla fragrance is quite unique for a large Clematis. The clear white star shaped 6-8" (16-20cm) flowers with striking red tipped stamens bloom in late spring and again in early autumn. Mature height is 6-8' (2-2.5m). Pruning group B1. Suitable for containers and cut flowers!
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 6-8" (16-20cm) |
| Flowering Period | Late Spring and Early Autumn |
| Mature Height | 6-8' (2-2.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade / Shade |
| Zone | 4 |
| Suitable for Containers | Yes |
| Fragrant | Yes |
























