Original: $10.91
-65%$10.91
$3.82The Story
Clematis Vancouver™ Morning Mist
A long bloom time coupled with an extra large flower make this recent introduction a winner. The soft pink 8-11" (20-28cm) flower has a frilled hot pink edge and striking yellow stamens. The largest number of blooms are in late spring with some flowers through out the summer and well into the fall. Mature height is 6-8'(2-2.5m). Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Pink |
| Flower Size | 8-11" (20-28cm) |
| Flowering Period | May - October |
| Mature Height | 6-8' (2-2.5m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Clematis Vancouver™ Morning Mist
A long bloom time coupled with an extra large flower make this recent introduction a winner. The soft pink 8-11" (20-28cm) flower has a frilled hot pink edge and striking yellow stamens. The largest number of blooms are in late spring with some flowers through out the summer and well into the fall. Mature height is 6-8'(2-2.5m). Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Pink |
| Flower Size | 8-11" (20-28cm) |
| Flowering Period | May - October |
| Mature Height | 6-8' (2-2.5m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |
























