Original: $10.91
-65%$10.91
$3.82The Story
Sweet Summer Love
Revitalize your garden with this new addition from Proven Winners! This variety is a unique introduction by the fine clematis breeder/producer Szczepan Marczynski of Poland. Masses of fragrant wine red flowers 1-2" (3-4.5 cm) starting July or August continuing until early October. Mature height 8-12' (2.5-3.5m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | July - September |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Fragrant | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Sweet Summer Love
Revitalize your garden with this new addition from Proven Winners! This variety is a unique introduction by the fine clematis breeder/producer Szczepan Marczynski of Poland. Masses of fragrant wine red flowers 1-2" (3-4.5 cm) starting July or August continuing until early October. Mature height 8-12' (2.5-3.5m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | July - September |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Fragrant | Yes |
























