✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$3.82
Original: $10.91
-65%Clematis Star of India—
$10.91
$3.82The Story
Star of India
Hybridized in the eighteen-sixties. Very much like Jackmanii but with a more attractive shaped flower. 4-6" (10-15cm) flowers from June to September. Mature height 8-12' (2.5-3.5m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Star of India
Hybridized in the eighteen-sixties. Very much like Jackmanii but with a more attractive shaped flower. 4-6" (10-15cm) flowers from June to September. Mature height 8-12' (2.5-3.5m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |
























