✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$3.82
Original: $10.91
-65%Clematis Snow Queen—
$10.91
$3.82The Story
Snow Queen
A good white from New Zealand. 5-7" (12-18cm) flowers, white with a hint of blue at the margins, and striking dark tipped stamens. The blooming time is May, June and August on a compact 6-9' (2-3m) plant. Pruning group B1.
| Flower Color | White |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | May June & Aug. |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Snow Queen
A good white from New Zealand. 5-7" (12-18cm) flowers, white with a hint of blue at the margins, and striking dark tipped stamens. The blooming time is May, June and August on a compact 6-9' (2-3m) plant. Pruning group B1.
| Flower Color | White |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | May June & Aug. |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
























