Original: $12.37
-65%$12.37
$4.33The Story
Florida Sieboldii
This spectacular species from Japan has creamy white 3-4" (8-10cm) flowers with a prominent deep purple center. The blooming period is June to September. If in a container in a sheltered location the blooming period will be extended. Mature height 6-9' (2-3m). Although there are reports of this variety doing well in even USDA zone 6 conditions, we recommend a nearly frost free location. Suitable for containers and cut flowers. Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Bicolor |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 7 |
| Suitable for Container | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Florida Sieboldii
This spectacular species from Japan has creamy white 3-4" (8-10cm) flowers with a prominent deep purple center. The blooming period is June to September. If in a container in a sheltered location the blooming period will be extended. Mature height 6-9' (2-3m). Although there are reports of this variety doing well in even USDA zone 6 conditions, we recommend a nearly frost free location. Suitable for containers and cut flowers. Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Bicolor |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 7 |
| Suitable for Container | Yes |
























