Original: $10.91
-65%$10.91
$3.82The Story
Clematis Scartho Gem
This variety has large 6-8″ (15-18cm) overlapping wavy-edged bright pink flowers in May and June, with slightly smaller blooms in early fall. Mature height 6-9′ (2-3m). Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Pink |
| Flower Size | 6-8″ (15-20cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Sun / Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
| Other | Great as Cut Flowers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Clematis Scartho Gem
This variety has large 6-8″ (15-18cm) overlapping wavy-edged bright pink flowers in May and June, with slightly smaller blooms in early fall. Mature height 6-9′ (2-3m). Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Pink |
| Flower Size | 6-8″ (15-20cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Sun / Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
| Other | Great as Cut Flowers |
























