✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$3.82
Original: $10.91
-65%Clematis Rhapsody—
$10.91
$3.82The Story
Rhapsody
This very floriferous English variety has violet blue 4-6" (10-15cm) flowers with contrasting yellow-green stamens. The flower power of this variety is truly outstanding. The mature height is 6-8' (2-3m). Blooming time is June to September. Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Blue |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 6-8'(2-2.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable for Container | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Rhapsody
This very floriferous English variety has violet blue 4-6" (10-15cm) flowers with contrasting yellow-green stamens. The flower power of this variety is truly outstanding. The mature height is 6-8' (2-3m). Blooming time is June to September. Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Blue |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 6-8'(2-2.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable for Container | Yes |
























