Original: $10.91
-65%$10.91
$3.82The Story
Red Star
Originally from Japan, this variety has deep red double flowers. Pruning Group B.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 4-5" (10-12cm) |
| Flowering Period | May through October |
| Mature Height | 6-9' (1.8-2.7m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Red Star
Originally from Japan, this variety has deep red double flowers. Pruning Group B.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 4-5" (10-12cm) |
| Flowering Period | May through October |
| Mature Height | 6-9' (1.8-2.7m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
























