✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$10.91
Clematis Miss Bateman—
$10.91
The Story
Miss Bateman
For over one hundred years the 4-6" (10-15cm) flowers, creamy-white with contrasting dark red stamens in early May and June, has kept this variety a winner. Mature height 6-9' (2-3m). Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants.
| Flower Color | White |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | May & June |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial Sun / Bright Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |
Description
Miss Bateman
For over one hundred years the 4-6" (10-15cm) flowers, creamy-white with contrasting dark red stamens in early May and June, has kept this variety a winner. Mature height 6-9' (2-3m). Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants.
| Flower Color | White |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | May & June |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial Sun / Bright Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |
























