Original: $10.91
-65%$10.91
$3.82The Story
Viticella Polish Spirit
An excellent Polish introduction. Nicely shaped 3-4" (8-10cm) deep purple flowers from June to September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable as Ground Cover | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Viticella Polish Spirit
An excellent Polish introduction. Nicely shaped 3-4" (8-10cm) deep purple flowers from June to September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable as Ground Cover | Yes |
























