The Story
Huldine
An outstanding performer in both coastal garden and harsh prairie conditions. A vigorous grower with pearly white 3-4" (8-10cm) flowers from July to October. Mature height 12-20' (3.5-6m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | July - October |
| Mature Height | 12-20' (3.5-6m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Sun/ Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Containers | Yes |
| USDA Zone | 3 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Huldine
An outstanding performer in both coastal garden and harsh prairie conditions. A vigorous grower with pearly white 3-4" (8-10cm) flowers from July to October. Mature height 12-20' (3.5-6m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | July - October |
| Mature Height | 12-20' (3.5-6m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Sun/ Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Containers | Yes |
| USDA Zone | 3 |
























