The Story
Haku Ookan
This clematis is a showstopper. The rich violet pointed petals are offset by the striking large white stamens that bloom as a double flower in the spring and then a single flower in the fall. Mature height 6-9' (2-3m). Pruning group B1
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | May, June and September |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Haku Ookan
This clematis is a showstopper. The rich violet pointed petals are offset by the striking large white stamens that bloom as a double flower in the spring and then a single flower in the fall. Mature height 6-9' (2-3m). Pruning group B1
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | May, June and September |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
























