Original: $10.91
-65%$10.91
$3.82The Story
Tangutica Golden Harvest
Selected at the Boskoop Research Station in Holland, we have found this hybrid to be far less aggressive than the straight species. Golden yellow 1-2" (3-5cm) nodding flowers are displayed against a nearly black stamen from mid-June through September. Attractive seed heads follow. Mature height 15-20'(4.5-6m). Pruning Group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Yellow |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 15-20' (4.5-6m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Ground Cover | Yes |
| USDA Zone | 3 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Tangutica Golden Harvest
Selected at the Boskoop Research Station in Holland, we have found this hybrid to be far less aggressive than the straight species. Golden yellow 1-2" (3-5cm) nodding flowers are displayed against a nearly black stamen from mid-June through September. Attractive seed heads follow. Mature height 15-20'(4.5-6m). Pruning Group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Yellow |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 15-20' (4.5-6m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Ground Cover | Yes |
| USDA Zone | 3 |
























