The Story
Ernest Markham
One of the strongest growers. Bright magenta-red 5-7" (12-18cm) flowers from July to September. Mature height 8-12' (2.5-3.5m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | July - September |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Other | Great as Cut Flowers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Ernest Markham
One of the strongest growers. Bright magenta-red 5-7" (12-18cm) flowers from July to September. Mature height 8-12' (2.5-3.5m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | July - September |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Other | Great as Cut Flowers |
























