✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$10.91
Clematis Crimson Star—
$10.91
The Story
Crimson Star
Crimson Star has wine-red with chocolate tipped stamens and a beautiful yellow center. The 5-7" (12-18cm) flowers are displayed June through September on a plant with a mature height of 8-12' (3-4m). Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 8-12' (3-4m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
| Other | Great as Cut Flowers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Crimson Star
Crimson Star has wine-red with chocolate tipped stamens and a beautiful yellow center. The 5-7" (12-18cm) flowers are displayed June through September on a plant with a mature height of 8-12' (3-4m). Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 8-12' (3-4m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
| Other | Great as Cut Flowers |
























