✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$10.91
Clematis Cirrhosa Balearica—
$10.91
The Story
Cirrhosa Balearica
With winter flowers, this evergreen clematis is one of the earliest to bloom. Grow in an area protected from heavy frosts. Pruning group A
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Yellow |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | Jan - March |
| Mature Height | 6-8'(2-2.5m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 8 |
| Other | Great as Cut Flowers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Cirrhosa Balearica
With winter flowers, this evergreen clematis is one of the earliest to bloom. Grow in an area protected from heavy frosts. Pruning group A
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Yellow |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | Jan - March |
| Mature Height | 6-8'(2-2.5m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 8 |
| Other | Great as Cut Flowers |
























