✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$10.91
Clematis Chrysocoma Sericea—
$10.91
The Story
Clematis Chrysocoma Sericea
Sometime referred to as a Montana with manners this variety provides masses of pure white flowers in mid-spring. Pruning group A.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 2.5-3.5″ (6-9cm) |
| Flowering Period | May & June |
| Mature Height | 14-20′ (4-6m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 7 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Clematis Chrysocoma Sericea
Sometime referred to as a Montana with manners this variety provides masses of pure white flowers in mid-spring. Pruning group A.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 2.5-3.5″ (6-9cm) |
| Flowering Period | May & June |
| Mature Height | 14-20′ (4-6m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 7 |
























